Vandalizmus v bytových domoch nie je neobvyklý a môže mať podobu ako ojedinelých epizód zapríčinených externým výtržníkom či výtržníkmi, tak aj pravidelnej činnosti vedúcej k škodám v jednom alebo pár blízkych bytových vchodov. Okrem bezpečnostných a estetických aspektov majú škody spôsobené vandalmi výrazný finančný aspekt. Na ich odstraňovanie sa často opakovane čerpajú prostriedky z fondu opráv, ktoré sú prioritne určené na iné typy údržby a opráv.
Zdroj: Freepik
V prípade jediného aktu výtržníctva si váš bytový dom pravdepodobne „vytiahol čierneho Petra“ a za obeť vandalom padol skôr náhodne, napríklad vďaka nenápadnej polohe alebo nedostatočného zabezpečenia. Stopy k páchateľom často vedú cez podobné činy v iných mestských častiach, či typické grafické podpisy.
Ak sa však vandalizmus vo vašej mestskej časti opakuje len vo vašom vchode, je vysoko pravdepodobné, že „zlá karta“ sídli priamo vo vašom bytovom dome. Vandalom sa občas môže stať aj podgurážený obyvateľ domu.
Najčastejšie formy vandalizmu vo výťahoch
Pri výťahoch majú škody spôsobené vandalmi často rôzne podoby od grafitov či znečisťovania až po zásahy, ktoré ohrozujú bezpečnosť obyvateľov domu. Najčastejšie formy vandalizmu, s ktorým sa pri prevádzke výťahov stretávame sú tieto:
- Preťažovanie výťahu
- Skákanie a rozhojdávanie kabíny
- Poškodzovanie tlačidiel a ovládačov
- Krádeže súčiastok obsahujúcich meď alebo hliník
- Rozbíjanie skla šachtových a kabínových dverí
- Poškodzovanie osvetlenia kabíny
- Neúmyselné poškodzovanie kabíny pri sťahovaní nábytku
- Odhadzovanie odpadu do výťahovej šachty
Za zvlášť nebezpečné formy vandalizmu považujeme:
- Schovávanie ukradnutých predmetov na kabínu výťahu (tieto predmety môžu znefunkčniť bezpečnostné zariadenie výťahu)
- Poškodzovanie zámkov šachtových dverí
Voláme to úmyselné poškodenie výťahu. Opravy vyúčtujeme samospráve, ktorá následne vyžaduje úhradu od škodcu, ak je známy.
Zdroj: Justus Menke na Unsplash
Účinná prevencia aj dôkaz proti vandalom: Nainštalujte kamerový systém
Ako týmto škodám zabrániť? Pátrať na vlastnú päsť nebýva efektívne. Aj v prípade, že identifikujete páchateľa, môže byť problematické získať podporu susedov, ktorí sa boja alebo vyslovene nechcú vstupovať do konfliktov. Vandal totiž svojimi činmi ukazuje, že sa nebojí páchať škody. Niektorí susedia už možno tiež majú vlastné skúsenosti s vylámanými schránkami alebo poškriabaným autom.
Inštalujte kameru do spoločných priestorov a takisto do kabíny výťahu. Je to najefektívnejší spôsob prevencie a zároveň aj usvedčenia páchateľa. Finančné náklady na zaobstaranie kamerového systému sa vám mnohokrát vrátia v podobe zníženia miery vandalizmu a nižšej potrebe sanovania škôd z fondu opráv. Schváľte si kamerový systém na schôdzi vlastníkov a následne použite zábery ako priame dôkazy. Následne môžete uplatňovať náhrady škody od konkrétnej osoby.
Máme bohaté skúsenosti s tým, že po montáži bezpečnostného kamerového systému sa vandalizmus prestal v predmetnom bytovom dome buď úplne vyskytovať, alebo sa znížil na minimum. Špecializované firmy, ktoré zabezpečujú montáž kamerového systému do objektu, vedia jednu z kamier umiestniť aj priamo do výťahu tak, aby ju nebolo vidno. Páchateľ tak síce vie, že je objekt monitorovaný, ale nevie, že je snímaný aj priamo vo výťahu. To sa dozvedá často až vtedy, keď ho usvedčuje kamerový záznam.